Každý vidí, ale jen když chce

31. března 2016 v 20:23 | Scar. |  Ostatní
Ahah, tak jsem se rozhodla, že napíšu nějaký ten článeček k tématu týdne a to je "slepota". První co mě napadlo je psaní o slepotě v lásce, poté o slepotě vrozené (nebo jak to popsat, prostě ty myšky ze Shreka s kulatýma brejličkama a hůlečkou), ale ráda bych se spíše dostala ke slepotě, která ubližuje. Sice je to opět (jak jinak u mě) pesimistické, ale zároveň i realistické, takže šupky dupky na to.

Slepotu můžeme přirovnat k čemukoliv. Třeba můžeme být zaslepeni láskou, bohatsvím, zlem, chtíčem, pýchou nebo vlastní vstřícností. Můžeme slepě pomáhat a dopadnou takzvaně na tlamu, můžeme milovat a z nebe dopadneme na zem nebo můžeme bezmezně konat zlo a to končí soudem. Každá tato slepota, která se netýká našich očí, ale našeho vědomí, nám může ublížit. Ale nejen nám, což si samozřejmě každý z nás uvědomuje, tak proč vám to sem teda píšu, když jsme všichni tak moc vzdělaní? No, protože slepí být chceme. Chceme slepě milovat, i přestože víme, že jednou nám křídla zhoří, chceme konat zlo, i přestože vidíme v dálce tu černou tečku, která nás pošle do hlubin pekelných. Proč to ale takhle chceme? Jednoduše řečeno, lidská povaha je slepá. Všichni jsme slepí a slepí být chceme. Kdybychom podvědomě nechtěli, není to tak, ale byli jsme i naučení být slepí. Ano, ve škole v první třídě nám říkali, že každému máme pomáhat, když ho uvidíme v nesnázích. Ale, dámy a pánové, buďme upřímní, každý z nás nechal někoho na holičkách. Ano, mohli jste pomoct staré babičce na ulici, ale pomohli jste matce s nákupem, otci s postavením skříně nebo jen učitelce s těžkýma učebnicema? Bohužel, jsme slepí, anižbychom o tom sami věděli. Nemůžeme si to mít za zlé, to bychom museli mít za zlé uplně všechno.
Musíme se na to podívat i z té druhé stránky samozřejmě. Kdyby tady každý vnímal všechny chyby, každý by se pro každého rozthal, bylo by to také v pořádku? Nevím. Nějak nevím, nechci vědět a ani nevím proč to nechci vědět. Svět by asi lepší nebyl, nebo byl, nebo by nebyl vůbec. Pokud jsme ale slepí a nevidíme to, co bychom měli, jak je možné, že je někdo vidí? Já si myslím, že každý má vnímání na jiné věci. Upřímně, kdyby každý z nás vnímal neustále všechno, tak by z nás zbyl v minutě jen popel, tedy spíše z našeho mozku. A proto bych neoznačila "slepého člověka" (ve smyslu, že nepomohl, když viděl ležící babičku) za člověka zlého, jen nezkušeného, hloupého a trochu i za chudáka. Nevím, zda existuje karma, ale slepota je všude, a tak brzo nepříjde pomoc ani jemu.
Mohla bych o tom zde psát ještě hodně dlouho a ještě víc bych se do toho zamotala, takže to nemá už cenu dlouho protahovat. Snad se vám článek líbil, a snad jste ho pochopili. Jestli ne, tak asi už patřím na jinou planetu.


S láskou,
Scar.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Asuka Asuka | E-mail | Web | 31. března 2016 v 21:25 | Reagovat

Na začátek můžu napsat jen to, že hned jak jsem sem vstoupila na mě tvůj blog velice příjemně působil.
Na začátku jsem se zasekla jen u "..je to opět pesimistické.." kvůli mím sklonům k depresím, sebepoškozování a celkově sebe-nenávisti, proto se snažím takovým věcem vyhýbat. Ale hrozně se mi zalíbil styl tvého psaní, takže tleskám.
Ke článku chci jen říct, že máš pravdu. Vím, že některé věci prostě nevidím a pak na to někdy i doplácím. Snažím se vidět a chci pomáhat, ale to moje vnitřní já jen málokdy přesvědčí k tomu, aby jsem se nabídla jako pomoc. Vím, že je to vlastně špatné, ale jak si i ty napsala, všechno má dvě strany. Snažím se soustředit na to dobré, protože jsem velice často ve společnosti, co nevidí to, co by jsem chtěla aby viděli. To je ale jejich problém a boj, takže se snažím právě tohle nevidět (alespoň dočasně). A to mě tedy přivádí opět k, již zmíněné, slepotě.

2 Lone Howler Lone Howler | E-mail | Web | 2. dubna 2016 v 20:03 | Reagovat

Pravdivý článek, máš pravdu. Snažím se vidět situace kdy můžu pomoci ostatním, akorát to často přehlédnu nebo mě to nenapadne, protože jsem zase někde ve svým světě, v nějakým alternativním vesmíru a nevnímám. Také si nemyslím, že to špatně, protože každý si všímáme jiných věcí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama